@jaber.farhad
به گزارش جهان به نقل از فارس، فائزه هاشمی رفسنجانی از سوی دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از عضویت و فعالیت در احزاب، گروه‌ها، انجمن‌ها، فضای مجازی و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده است.

در حالیکه پنج ماه از صدور حکم قطعی وی از سوی دادگاه تجدیدنظر گذشته و اجرای حکم فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، سایت خبری"فرهنگ‌نیوز" با انتشار عکس و فیلمی مدعی شد که فائزه ساعت 4:30 صبح روز پنجشنبه 12 مرداد از طریق فرودگاه امام خمینی (ره)، از ایران خارج شده است.

به نوشته این سایت ، تاکنون مقصد فائزه هاشمی برای کسی آشکار نشده ولی احتمال می‌رود با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک در لندن، این موضوع بهانه خوبی برای حضور رئیس فدراسیون ورزش زنان در انگلیس و دیدار با برادرش مهدی باشد.

فائزه هاشمی در صف انتظار سالن ترانزیت فرودگاه امام خمینی(ه)http://www.jahannews.com/images/docs/files/000237/nf00237885-1.jpg

فائزه هاشمی در حکم بدوی که سیزدهم دی ماه 1390 توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شد، به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از عضویت و فعالیت در احزاب، گروه‌ها، انجمن‌ها، فضای مجازی و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.

پرونده وی که در جریان فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در اغتشاشات خیابانی هم حضور یافته بود، با اعلام جرم دادستانی تهران تشکیل شده و اتهام انتسابی به او نیز ناشی از مصاحبه‌اش با سایت "روز آنلاین" بود که طی آن عبارات موهنی را علیه مسئولان نظام به کار بود.

قرار بود جلسه‌ رسیدگی به اتهامات دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکشنبه 23 مرداد 90 برگزار شود اما این جلسه به دلیل درخواست استمهال غلامعلی ریاحی وکیل پرونده برای تدارک دفاعیه و موافقت دادگاه، به‌ تاخیر افتاد و وقت رسیدگی نیز تجدید شد.


اینجا

پس از صدور رای اولیه علیه فائزه هاشمی، وکیل او بلافاصله به حکم صادره اعتراض و درخواست تجدیدنظر کرد اما حدود سه ماه بعد و در روز سه‌شنبه 8 فروردین 91، دادگاه تجدیدنظر تهران رای دادگاه بدوی را بدون هیچ‌گونه تغییری تایید کرد.

حکم صادره مورد اعتراض بسیاری از مردم و نیروهای انقلابی قرار گرفت که معتقد بودند مجازات در نظر گرفته شده برای فائزه هاشمی تناسبی با جرائم وی ندارد ولی با این وجود حتی نسبت به اجرای همین رای هم تردیدهایی وجود داشت.

برخی رسانه‌ها نیز در آن ایام خواستار رسیدگی جداگانه دستگاه قضا به دیگر اقدامات فائزه همچون "اهانت به مقدسات و زیر سؤال بردن حجاب برتر در جریان مصاحبه با پایگاه اینترنتی الشروق الجزایر در سال 87 و تکرار آن در گفت‌وگو با یکی از برنامه‌های ورزشی سیما به عنوان رئیس فدراسیون ورزش زنان و اقدام وی علیه امنیت ملی از طریق سازماندهی دختران فیروزه‌ای در ستاد انتخاباتی موسوی" شدند.

بر اساس قانون پس از صدور حکم قطعی توسط دادگاه تجدیدنظر در مواردی که مدعی‌العموم شاکی پرونده است، دادستان خواستار اجرای حکم صادره می‌شود و دادگاه مربوطه ملزم به ابلاغ رای به متهم و دایره اجرای احکام است تا ظرف 10 روز حکم اجرا شود اما با گذشت 5 ماه از نهایی شدن حکم محکومیت فائزه، هنوز خبری از اجرای حکم وی نشده است.

از سوی دیگر در این مدت اخباری مبنی بر فعالیت فائزه هاشمی در دانشگاه آزاد به عنوان مدیر یکی از گروه‌ها و همچنین تدریس وی در واحد پردیس این دانشگاه و حضورش در دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با دانشجویان واحد مذکور منتشر شده است.

برای اجرای حكم وی زندان خالی وجود ندارد!

در همین حال،‌ سید محمود علیزاده طباطبایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به سفر اخیر فائزه هاشمی از كشور، اظهار داشت: وی برای یك سفر كاری ایران را ترك كرده و با شروع سال تحصیلی جدید به ایران بر می‌گردد.

وكیل هاشمی ادامه داد: فائزه هاشمی مدیر گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی است و به زودی به ایران باز می‌گردد.

علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود صدور حكم حبس برای فائزه هاشمی از سوی قوه قضاییه، حكم وی اجرا نشده است اظهار داشت: برای اجرای حكم فائزه هاشمی چندین مرتبه اقدام شده ولی زندان خالی وجود ندارد! هزاران محكوم به زندان در انتظار اجرای حكم خود هستند و این در حالی است كه زندان‌ها هنوز خالی نشده‌اند.

وی افزود: محكومان بسیاری هستند كه با وجود صدور حكم به قید وثیقه آزاد و حتی خارج از كشور تحصیل می‌كنند.

وكیل هاشمی خاطرنشان كرد: فائزه هاشمی ممنوع الخروج نیست و این مساله تنها در مورد محكومان مالی مصداق دارد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic